wiadomości

stat

Moda komunijna dla dziewczynek. "Stawiają na minimalizm i skromność"

W tym sezonie królować będzie minimalizm. Przepych odstawiamy na bok. Sukienka dla dziewczynek powinna być skromna i dziewczęca.
W tym sezonie królować będzie minimalizm. Przepych odstawiamy na bok. Sukienka dla dziewczynek powinna być skromna i dziewczęca. fot. galeria/trojmiasto.pl

Maj to miesiąc, w którym dzieci przystępują do komunii świętej i choć ten dzień powinien być dla nich przede wszystkim duchowym wydarzeniem to nie da się ukryć, że dużą wagę przywiązuje się do wyglądu dziecka. Mamy odchodzą już od przebierania swoich córek za małe księżniczki, stawiają na minimalizm. Dziewczynki mają jednak zwykle przygotowane sukienki, które zakładają po uroczystości, wcześniej jest wizyta u fryzjera i wybór dodatków.Najczęściej stroje komunijne są odgórnie narzucone i wszystkie dzieci ubrane są identycznie, decyduje o tym parafia. Do sakramentu przystępują w białych albach. W przypadku alb dla dziewczynek, ceny wahają się od 139 zł do 199 zł. Dawniej, gdy obowiązywała duża dowolność w kwestii ubioru, sukienki komunijne kosztowały od 400 do nawet 900 zł, a ich wzory przypominały miniatury sukien ślubnych.

- Myślałam o odkupieniu alby od koleżanki, jednak ostatecznie zdecydowałam się na zakup nowej. Wiem, że z powodzeniem będę mogła ją później sama odsprzedać. Miara na nową była brana już w grudniu, natomiast pierwsza przymiarka dopiero na początku kwietnia. Po około dwóch tygodniach od pierwszej miary alba była gotowa do odbioru. Wszystko poszło sprawnie, podoba mi się pomysł na jednakowe ubrania komunijne dla dzieci, alby to świetne rozwiązanie - komentuje pani Beata, mama Gabi.
Skromnie i dziewczęco

W tym sezonie królować będzie minimalizm. Przepych odstawiamy na bok. Sukienka dla dziewczynek powinna być skromna i dziewczęca. Potwierdza to właścicielka sklepu z akcesoriami komunijnymi i kościelnymi Krimar, która w branży komunijnej pracuje od 25 lat.

- Z upływem czasu widzimy jak zmieniły się wymogi względem stroju dla dzieci. Teraz najpopularniejsze są alby, nie sukienki i garnitury tak jak było 15 lat temu. Zmiany te wchodziły oczywiście stopniowo, a i teraz mogę śmiało powiedzieć, że są pewne przekłamania. Naszywając na tradycyjną sukienkę komunijną hostię, możemy potraktować ją już jako albę. Są sukieneczki oraz alby skromniejsze, bogatsze, wszystko zależy od oczekiwań. Dla dziewczynek odcinane w pasie, z dekoracją z kwiatuszkami, z tasiemeczkami. Staramy się, aby stroje komunijne wyglądały prosto i skromnie, ale zarazem elegancko - mówi Krystyna Kolka.
Jak podkreśla przy wyborze alby warto zwrócić uwagę na jakość materiału - ważne żeby były z bardzo dobrej gatunkowo tkaniny, która jest bardzo dobra w użytku.

Fryzjer i sukienka na przebranie

Ze względu na jednakowy wygląd alb, rodzice decydują się na zakup efektownego stroju na przebranie. Najczęściej to białe kreacje, ewentualnie odcień kości słoniowej. Rzadko mamy decydują się na odcienie beżu czy różu. Biel jest uniwersalna i kojarzy się z niewinnością. W kwestii sukienki komunijnej to zawsze będzie trafiony wybór.

- Moim zdaniem moda na bardzo strojne suknie komunijne to przeszłość. Ja stawiam jednak przede wszystkim na wygodę mojego dziecka, w dniu komunii świętej ubierze tradycyjną, bardzo prostą albę, po uroczystości przebierze się w  to, w czym będzie się po prostu dobrze czuła. Podobne podejście mam w kwestii przyjęcia komunijnego, spotykamy się w gronie najbliższych osób, nie będzie to tak szerokie grono jak u innych. Traktujemy ten dzień jako wyjątkowy, ale bardziej zależy nam na wspólnym obiedzie, czasie spędzonym razem, niż wystawnym przyjęciu - podkreśla pani Katarzyna, mama Oli.
Każdej mamie zależy , aby w tym dniu jej córka wyglądała wyjątkowo. Kiedy strój dla wszystkich dziewczynek jest identyczny, mamy starają się wyróżnić swoje dziecko z tłumu dzięki ładnej fryzurze. Bardzo modne stało się umawianie dziewczynek do fryzjera, a wizyta wygląda tak jak w przypadku fryzury ślubnej. Przed docelową wizytą, mama zjawia się z córką na wykonanie próbnej fryzury. Ostatnio bardzo modne, lecz totalnie nie na miejscu jest zabieranie dziewczynek na solarium przed uroczystością.Najczęściej wybieraną ozdobą do włosów są wianki, sztuczne lub te zrobione z naturalnych kwiatów. Wśród fryzur dominują lekkie fale, im bardziej naturalnie wyglądające włosy, tym lepiej, coraz częściej rezygnuje się z upięć.

- Chciałabym, aby moja córka w tym wyjątkowym dniu wyglądała ładnie, ale nie popadam w związku z tym w przesadę. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku, sama czeszę swoją córkę, stawiam na rozpuszczone włosy, delikatne fale, które będą wyglądały bardzo naturalnie i dziewczęco. Zdecydowałam się również na wianek ze świeżych kwiatów, który zamówiłam u florystki - komentuje pani Beata.
Wśród dodatków do stroju komunijnego, oprócz wianka możemy wymienić także torebkę i rękawiczki. Zdarza się jednak coraz częściej, że księża proszą o niezabieranie ze sobą dodatkowych elementów stroju, które mogłyby przeszkadzać i rozpraszać uwagę.

Kiedy pogoda bywa zmienna, rodzice decydują się na dodatkowe okrycie dla swoich dzieci. Najpopularniejsze są tradycyjne bolerka, pelerynki, jednak sklepy oferują także bardziej uniwersalne rozwiązania - kurteczki, wdzianka w kolorze bieli. Elementem, który w przeciwieństwie do stroju komunijnego może być zróżnicowany są buty.- Mamy rozmiarówkę od 25 do rozmiaru 38, jest ona tak zróżnicowana, ponieważ w obecnej chwili ze względu na wprowadzenie reformy oświaty, do komunii świętej przystępują dzieci w różnym wieku. Korzystamy z produktów polskiego producenta, nie z importu, dlatego też obuwie dostępne w naszym sklepie jest dobrej jakości - komentuje Pani Krystyna Kolka.
Dziewczynki i ich mamy tygodniami przygotowują się do tego dnia. Planują każdy szczegół uroczystości. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze są dzieci, które przyjmują kolejny sakrament i nie pozwolić by fryzura, buty, czy dodatki przyćmiły prawdziwy sens tego dnia.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (140)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.