wiadomości

stat

Młodzi projektanci zainspirowani bursztynem

Zwyciężczynią I edycji projektu została Julia Jakubowska za projekt płaszcza.
Zwyciężczynią I edycji projektu została Julia Jakubowska za projekt płaszcza. fot. Mateusz Słodkowski/trojmiasto.pl

Przez kilka miesięcy pod okiem znanych trójmiejskich projektantów tworzyli własne kreacje. Ich inspiracją był bursztyn, a podczas finałowej gali liczył się przede wszystkim efekt wizualny, ale także potencjał młodych projektantów. Uczniowie Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku swoje prace zaprezentowali podczas specjalnego pokazu w Zatoce Sztuki.Główną ideą projektu było wprowadzenie uczniów - młodych projektantów do świata mody. Dzięki kilkumiesięcznej pracy mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy projektanta i przekucia swoich wyobrażeń o tym zawodzie w rzeczywistość.

- Myślę, że każdy dyrektor poszukuje dla swoich uczniów możliwości rozwoju, zwłaszcza w szkołach zawodowych. W związku z tym poszukiwałam kogoś, kto w praktyce zajmuje się projektowaniem i modą oraz jest z naszych okolic. Chodziło o pokazanie, jak funkcjonuje świat mody - tłumaczy Iwona Wirkus-Romanowska, dyrektor Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku.

Kreacje inspirowane bursztynemOd września do grudnia uczniowie Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku rozwijali swoją kreatywność pod okiem Michała Starosta i Patryka Wojciechowskiego.

Na początku projektu w zajęciach uczestniczyło 30 uczniów. Do pokazu dotrwało 10 najbardziej wytrwałych. Kilkugodzinne warsztaty odbywały się co tydzień. Podczas zajęć uczniowie wykonali wiele projektów, jednak w dniu pokazu zaprezentowali jury dziewięć prac, w tym jedną gotową i zaprezentowaną na modelce. Prace konkursowe miały zawierać element bursztynu w modelu odzieżowym lub akcesoriach mody.

- Z panem Michałem Starostem mieliśmy zajęcia od strony technicznej, a zajęcia z panem Patrykiem Wojciechowskim pobudzały naszą kreatywność. Warsztaty oceniam bardzo pozytywnie, ponieważ bardzo mi pomogły w stworzeniu moich projektów i całej kolekcji. Największą zaletą zajęć było pokazanie, że można przenieść własne myśli na papier i poprzez kostium pokazać jaką się jest osobą - mówi Agata Junka, jedna z uczestniczek warsztatów.


- Podczas projektowania swojej pracy inspirowałam się kwiatami i malarstwem. Najtrudniejszym elementem w trakcie tworzenia dwuczęściowego kostiumu było malowanie na tkaninie - ocenia Patrycja Liedtke, uczestniczka zajęć.
Ostatecznie uczniowie mogli zaprezentować własne projekty na specjalnym pokazie mody. Autorzy zwycięskich prac będą mogli rozwijać swoje umiejętności i wziąć udział w Amber Projekt.

"Każda praca odzwierciedla cząstkę twórcy"Gala, podczas której komisja oceniała zaprezentowane prace odbyła się w Zatoce Sztuki. W skład jury weszli: Michał Starost, Patryk Wojciechowski, Oksana Dobrokhotova ze Szkoły męskiego-damskiego stylu oraz Marta Wilczewska. Pod uwagę brany był ogólny odbiór stylizacji, pomysłowość, potencjał młodych projektantów oraz aspekty techniczne i wizualne.

- Oceniałem prace pod względem krawieckim. Obserwowałem jak dana praca jest skrojona, czy ta rzecz jest odzwierciedleniem autora. Podczas warsztatów bardzo naciskałem, żeby w każdej pracy była cząstka twórcy i młodzież spełniła moje oczekiwania - mówi Michał Starost, projektant prowadzący warsztaty.
Po specjalnym pokazie jury przedstawiło werdykt. I miejsce zdobyła Julia Jakubowska oraz jej projekt eleganckiego i szykownego płaszcza. Wyróżnienia otrzymali: Marcel Iwański, Patrycja Liedtka, Agata Junka oraz Santina Zienkiewicz. W gronie młodych projektantów znaleźli się także: Andżelika Żakowska, Karolina Wronikowska, Klaudia Korda, Monika Patalan oraz Julia Adamczyk.

20 marca w Zatoce Sztuki zobaczymy finał Amber Project.

- Pierwsza edycja konkursu była inspirowana uczniami, którzy chcieli rozwijać swoje pasje. Liczę na to, że kolejnych latach będzie on miał wymiar ogólnopolski - dodaje Iwona Wirkus-Romanowska.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (15)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.